- leczenia zmian zakrzepowych żył siatkówki.
Zakrzep żyły środkowej siatkówki lub jej odgałęzień jest zwykle powikłaniem chorób układu krążenia i chorób metabolicznych. Najczęstsze z nich to nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca oraz wzrost poziomu cholesterolu. Zmiany zakrzepowe żył siatkówki powstają nagle, powodując osłabienie ostrości wzroku.
Zakrzep prowadzi bardzo często do poważnej utraty ostrości wzroku, a w niektórych przypadkach nawet do ślepoty. Laseroterapia pozwala na powstrzymanie spadku ostrości wzroku poprzez zmniejszenie obrzęku plamki żółtej, czyli tej części siatkówki, która jest odpowiedzialna za ostre widzenie. Leczenie przy użyciu lasera zapobiega także powstawaniu nowych, niepełnowartościowych naczyń krwionośnych, o kruchych ścianach. Pojawienie się tych naczyń prowadzi zwykle do powstania jaskry oraz wylewów krwi do ciała szklistego, a w konsekwencji, także do upośledzenia widzenia.
- do wykonywania laserowych zabiegów w jaskrze
Wykonujemy zabieg zwany trabekuloplastyką, polegający na zrobieniu "mikrootworków" w beleczkowaniu kąta przesączania, dzięki czemu ułatwiany jest odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej i obniżane jest ciśnienie wewnątrzgałkowe. Zabiegi te wykonywane są u pacjentów z jaskrą, u których nie wystarcza leczenie farmakologiczne a nie kwalifikują się jeszcze do leczenia chirurgicznego.
Irydotomia polega ona na zrobieniu otworu w tęczówce, dzięki czemu ułatwiony jest przepływ cieczy wodnistej pomiędzy tylną i przednią komorą gałki ocznej i obniżone jest ciśnienie wewnątrzgałkowe w wybranych przypadkach jaskry. Zabieg ten wykonywany jest u pacjentów z ostrym atakiem jaskry u których wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego jest wynikiem zaburzonego przepływu cieczy wodnistej z tylnej komory.
JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ PRZED ZABIEGIEM
CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED ZABIEGIEM LASEROTERAPII?
Laseroterapia wymaga dobrego wglądu w dno oka, do czego niezbędne jest rozszerzenie źrenic. Z tego powodu nie można przyjeżdżać na wizytę własnym samochodem – należy mieć zapewniony transport w obie strony.
Po zbadaniu dna oczu i wyjaśnieniu przez lekarza na czym będzie polegał zabieg będziecie Państwo poproszeni o wyrażenie pisemnej zgody na leczenie, a następnie zostaną Państwo zaproszeni do gabinetu, gdzie wykonuje się laseroterapię.
Po podaniu kropli znieczulających, na oko zostanie nałożona specjalna soczewka kontaktowa utrzymująca otwarcie powiek i umożliwiająca zogniskowanie wiązki lasera na siatkówce. Po zakończeniu laseroterapii soczewka zostanie zdjęta.
W trakcie ekspozycji na laser oko przyzwyczaja się do błysków światła, jednakże po jej zakończeniu będzie ono olśnione i przez kilka minut wszystko będzie ciemne. Po zakończeniu wizyty wskazane jest założenie okularów przeciwsłonecznych w drodze powrotnej do domu.
CZY BĘDĘ ODCZUWAĆ BÓL LUB DYSKOMFORT PRZY ZABIEGU?
Leczenie zazwyczaj nie jest bolesne. Przy laseroterapii pewnych obszarów siatkówki, można odczuwać ukłucia. Zdarza się tak w miejscach, w których pod siatkówką przebiegają włókna nerwowe. Nerwy te nie są widoczne dla lekarza wykonującego zabieg laseroterapii.
Jeśli w przeszłości odczuwany był dyskomfort, należy przed rozpoczęciem leczenia poprosić lekarza o podanie leków przeciwbólowych lub łagodnych środków uspokajających lub też wziąć je na własną rękę godzinę przed zabiegiem.
Jeśli po zabiegu pojawią się jakiekolwiek nowe problemy ze wzrokiem, prosimy o zasięgnięcie porady.
CZEGO MOŻNA SIĘ SPODZIEWAĆ PO PRZEBYTEJ LASEROTERAPII?
Po kilku godzinach ostrość wzroku powinna powrócić do poprzedniego stanu i tym samym umożliwić w następnym dniu normalną pracę lub wykonywanie codziennych czynności. Powrót ostrości wzroku może czasami, chociaż raczej rzadko, następować nieco wolniej.
Po intensywnym leczeniu może być odczuwany ból oczu. W celu złagodzenia bólu można zastosować łagodne środki przeciwbólowe, jak aspiryna lub paracetamol.